Mavi Haber Adana

banner

Dolu, don ve selden sonra şimdi de sıcak vurdu

Dolu, don ve selden sonra şimdi de sıcak vurdu
132
17 Haziran 2019 - 11:04

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Adana Milletvekili, TBMM Tarım, Orman ve Köyişleri Komisyonu Üyesi Ayhan Barut, Adana’da kış ve bahar aylarında dolu, don ve sel felaketi nedeniyle çiftçilerin mağdur olduğunu, son olarak narenciye üreticilerinin sıcak darbesiyle büyük zarar gördüğünü belirterek çiftçilere acilen yardım eli uzatılmasını istedi.

“HASAR TEBLİĞİ HALA YAYINLANMADI”

CHP Adana Milletvekili, TBMM Tarım, Orman ve Köyişleri Komisyonu Üyesi Ayhan Barut, tarımsal üretim ve üreticilerin yaşadığı sorunların çözülmesi için mücadelesini sürdürüyor. Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) başta olmak üzere bulunduğu her alanda mücadelesine devam eden Ayhan Barut, kış ve bahar aylarında Adana’da sel, don ve dolu felaketi yaşandığını, üreticilerin büyük mağduriyet yaşadığını anımsattı. Yaşanan felaketlerin ardından yetkili kurumların hasar tespit çalışmaları yaptığını aktaran Barut, “Resmi kurumlarımız ve görevlilerimiz zararın tespiti konusunda çalışmalarını yaptılar ve raporlarını sundular. Ancak Tarım ve Orman Bakanlığı aradan geçen bunca zamana karşın zararın karşılanması, Ziraat Bankası ve Tarım Kredi Kooperatiflerine olan çiftçi borçlarının ertelenmesi için gerekli olan hasar tebliğini yayınlamadı. Bu tebliğ yayınlanmadığı için Ziraat Bankası ve Tarım Kredi Kooperatiflerine borcu olan çiftçilerimiz mağdur durumda. Bakanlığı derhal harekete geçmeye ve tebliği yayınlamaya, mağduriyeti gidermeye çağırıyoruz” dedi.

“DOĞAL AFET İLAN EDİLSİN, ZARAR KARŞILANSIN”

Kış ve bahar aylarında yaşanan doğal afetlerin ardından Çukurovalı narenciye üreticisinin nisan ve mayıs aylarında yaşanan aşırı sıcaklar nedeniyle büyük bir zarar daha gördüğünü aktaran Ayhan Barut, şunları kaydetti:
“Türkiye’nin yıllık ortalama 4.5 milyon tonluk narenciye üretiminin 3’te 1’inden fazlası Adana’daki yaklaşık 500 bin dönüm alanda gerçekleştiriliyor. Toplam turunçgil üretiminin yaklaşık yüzde 75’i de Çukurova Bölgesi’nde yapılıyor. Dolu, sel ve don gibi afetlerin ardından üretici büyük bir mağduriyet yaşamıştı. Nisan ve mayıs aylarında etkili olan, yer yer 50 dereceye ulaşan sıcaklık nedeniyle narenciye üreticisi çok ciddi zarar gördü. Portakal, mandalina, limon ve greyfurt ekili bahçelerde ağaçlar nohut büyüklüğüne ulaşan meyvelerini döktü. Yani sıcağın vurduğu ağaçlar meyvelerini çırptı. Özellikle limon ve erkenci mandalinada yüzde 30’dan yüzde 80’lere, hatta daha fazla oranlara ulaşan ürün kaybı var. Bu bir doğal afettir. Yükselen üretim maliyetleri, üretilen ürünün para etmemesi, Akdeniz Meyve Sineği zararlısı nedeniyle çok kez ilaçlama yapılması ve ihracata bağımlı olduğumuz gerçeğini düşünerek narenciye ihracatında yaşanan sorunlar nedeniyle turunçgil üreticisi çok mağdur durumda. Üstüne şimdi sıcak darbesi yiyen narenciye üreticilerine yardım eli uzatılmalı. Tarım ve Orman Bakanlığı’nı doğal afet bölgesi ilan etmesi, üreticilerin zararlarının karşılanması, Ziraat Bankası ve Tarım Kredi Kooperatifleri borçlarının 2 yıl süreyle faizsiz ertelenmesi için göreve çağırıyoruz.”

banner
POPÜLER FOTO GALERİLER

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.