27/01/2023

Mavi Haber Adana

Mavi Haber Adana

‘HUKUK KATLEDİLDİ…’

Mavi Radyo, Meşk FM ve Süper FM ortak canlı yayını, Moderatörlüğünü Ebru Özgürdal’ın yaptığı usta gazeteciler Pınar Aytekin, Mustafa Özgür ve Hülya Ekmekçi’nin katılımıyla gerçekleşen Kent Meclisi programının konuğu Çukurova Belediye Başkanı Soner Çetin oldu.

Genelden yerele birçok konuları masaya yatırdığımız Başkan Çetin özellikle 23 Haziran’da gerçekleşecek olan İstanbul Belediye Başkanlığı seçimine dair açıklamalarda bulundu.

23 Haziran’da gerçekleşecek olan İstanbul seçimlerini nasıl değerlendiriyorsunuz?

Ülke olarak uzun süredir seçim atmosferinden kurtulamadık. Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Karalar ile birlikte tam 104 gün boyunca gece gündüz bir seçim kampanyası yürüttük. Sonrasında itirazların değerlendirilmesi, mazbata alınması, hayırlı olsun ziyaretleri ve bir yandan belediyecilik hizmetleri, bir yandan da gözümüz, kulağımız hep İstanbul’daydı. Tüm Türkiye’nin ilgilendiği gibi bizler de İstanbul seçimleriyle ilgilendik. Çünkü ortada bir hak gaspı var. Kabul etmemiz mümkün değil, anasının ak sütü gibi kazanılmış bir seçim Sayın İmamoğlu’nun elinden alındı. Ben o zamanda söyledim, hukukçu kimliğimden utanmamı sağlayacak bir hukuk skandalı yaşandı, hukuk katledildi. YSK’nın verdiği karar kabul edilemez bir karardır ve bir utanç olarak tarihteki yerini almıştır.

İMAMOĞLU’NU KAZANACAĞINI BİLE BİLE NEDEN SEÇİM YAPIYORLAR?

Benim anlayamadığım olay şu, bizim milletimiz her zaman mağduriyetten yana olmuştur. İmamoğlu’nun yenilenen bir seçimi çok daha büyük bir farkla alacağını herkes biliyor. Bunu bile bile böyle skandal bir karara nasıl imza atılır, onu bilemiyorum. Yaşanan gelişmelerde, süreçte bizi haklı çıkardı. Ben onu şu an çok net bir şekilde görüyorum, Sayın İmamoğlu açık ara önde ve gerçekten büyük bir farkla seçimi alacaktır. Herkes üzerine düşen görevi yapıyor. İnanın her yerde caddelerde sokaklarda, esnafından işçisine kadar herkes İstanbul seçimini konuşuyor. Herkes oraya odaklanmış durumda garip bir şey var. Partili partisiz herkes Ekrem İmamoğlu’nun yanında. Çünkü mağduriyet var ortada. Sayın İmamoğlu’nun da Türk halkının alışık olmadığı söylemleriyle, sakinleriyle olumlu bir algı yaratmış durumda. Bu şekilde ve bu algıyla inanıyorum ki alnımızın akıyla çıkacağız. Tabi ki bütün milletvekilleri orada görevli, belediye başkanları görevli, bizim de bir ayağımız İstanbul’da, hangi kesime etkimiz varsa sonuna kadar kullandık. İnşallah başarı bir şekilde bu yarıştan çıkacağız ve Sayın İmamoğlu tekrar gasp edilmiş haklarını alacaktır.

Sizlerde İstanbul’a gideceksiniz, orada nasıl bir çalışma yapacaksınız?

İnanın bir seferberlik ilan edilmiş gibi herkes zaten görevini yapıyor. Başta meslektaşlarıma da çok teşekkür ederim avukatlar, Türkiye’de ki tüm barolar ayağa kalktı. Şu anda her sandığa bir avukat sağlamış durumdayız. Adana’dan da birçok avukat arkadaşımız gidecek, hepsinin alt yapısını hazırladık. Üzerimize düşen her şeyi yaptık, artık bundan sonra son rötuşlar yapılıyor. Koordinasyon merkezinde Genel Başkan Yardımcılarımız, Milletvekillerimiz, Belediye Başkanlarımız herkes İstanbul’da ve bu hepimizin başarısı olacak.

Seçimlerden önce herkesin gözü Çukurova Belediyesinde ve sizin makamınızdaydı. Türkiye’nin belki de en çok aday adayı çıkaran belediyesiydi. Çukurova’yı çöpsüz üzüm zannedenler çok yanılıyor, hâlbuki Çukurova değil Adana Türkiye’nin en sorunlu bölgelerinden biridir. En önemlisi halkını mutlu etmek oldukça zordur. Siz o halkı mutlu ettiğiniz için mi ikinci kez teveccüh gösterdiler seçildiniz, bunun sırrını sizden öğrenebilir miyiz?

Öncelikle şu tespiti yapalım, aynı yere ikinci kez seçilen Cumhuriyet Halk Partisi’nde ilk belediye başkanıyım. Sizinde tabir ettiğiniz gibi Çukurova’da belediye başkanlığı yapmak hem çok güzel hem de zor bir şeydir. Beklentiler büyük bunlara yanıt vermek zor ama biz zoru seviyoruz. Ben hayatım boyunca hiçbir zorluktan vazgeçmedim ve yılmadım. Gerçekten Türkiye’ye örnek çalışmalar yürüttük, örnek projeleri hayata geçirdik. Çoğu zaman ilçe belediyesinin yetki, sorumluluk ve sınırlarını aşarak da birçok hizmete imza attık. Dolayısıyla halk da bunu görüyor ve takdir ediyor. Projelerimizin Türkiye’nin her yerinde örnek alındığını ve bizim de gece gündüz çalıştığımızı, büyük bir özveriyle çalışmalarımızı yürüttüğümüzü herkes görüyor ve biliyor, halk da hakkını veriyor.

Özellikle kadınlar konusunda pozitif ayrımcılık yaptığınızı biliyoruz, önümüzdeki dönemlerde kadınlar için hangi tür projeleriniz var?

Kadınlarla ilgili şu an hayata geçirdiğimiz çok projemiz var. Bizim özelliğimiz şu, devlette devamlılık esastır ama aynı kadroda göreve devam edince devamlılık daha da kesin oluyor. Biz ikinci dönemin çok daha keyifli bir dönem olacağını bu işten anlayan üstatlarımız söylüyordu. Kadın olmadığım halde kadın dostu bir belediye başkanı seçilmiş olmanın kadınlar tarafından layık görülmenin mutluluğunu yaşıyorum. Her şey kadınlar için, semt kreşleri, Türkiye’de belediyenin semt kreşi açmasında ilklerden biriyiz. Şu anda Türkiye’de 7 tane ve en fazla semt kreşi olan ilçe belediyesiyiz, birçok belediyeye örnek olmuştur. Bu kadınlar içindir, çalışan annelerin en büyük sıkıntısı budur.

MOLA EVİ PROJESİ

Mola Evi projemiz var, engelli çocukların anneleri için düşündüğümüz projemizdir. En yakın zamanda da bu projemizi hayata geçireceğiz. Bu projemiz Otistik çocuklarımız içindir, hem bakımı çok zor hem de annelerin emanet edebilecekleri hiçbir yeri yok. Annenin hiç değilse haftada birkaç saat nefes alması, sosyal hayatına devam edebileceği bir ortam hazırlıyoruz. Haftanın iki günü 4’er saat uzmanların kontrolünde çocuklarını teslim edebilecekler.

Geçmiş dönemde gerçekleşemeyen, yetiştiremediğiniz büyük projeniz var mı?

Var tabi ki, Belediye Evleri Kentsel Dönüşüm Projesi yetiştiremedik. Maalesef halkla da uzlaştık sonuna geldik ama yatırımcı bulmakta şu an güçlük çekiyoruz. Çünkü Türkiye şu an büyük bir ekonomik kriz geçiriyor, en fazla etkilenen sektörde inşaat sektörüdür. İnşallah bu krizin etkileri dağılır ve inşaat sektörünün önü açılır da biz de yatırımcı bulur bu işi tamamlarız ve bitiririz.

YENİ BİR ŞEHİR KURUYORUZ

Yeni bir şehir kuruyoruz, Şambayat, Kabasakal, Esentepe, Çakalköy bölgesinde 30, 40, 41 uygulama bölgesinde 10 bin dönüm alan imar problemini çözdük. 1995 yılından beri süren 24 yıllık bir problemi neşter vurduk, ortadan kaldırdık yolları açıldı. Ama yine inşaat sektörünün yaşadığı bu zorluklar sebebiyle belki yol alınmıyor gözüküyor ama orada bir şehir kurulacak 250 bin kişinin yaşayacağı, hayalimdeki, idealimdeki şehir olacak, biz de oraya bakıp ilerde gurur duyacağız.

Göl çevresinde yarım kalan inşaatlar var, yaban hayatla ilgili bazı sıkıntılar var, orası ne durumda?

Yaban hayat mevzusu Adana’nın çok önemli sorunlarından bir tanesidir. Geçen dönem epey bir mesafe alındı, Çevre Şehircilik Bakanlığında şu an imza bekliyor. Yakın zamanda o sorun ortadan kalkacaktır.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Ekrem İmamoğlu’nun seçimlerde kazanma veya kaybetme her ikisinde de sizce ülkeyi neler bekliyor?

HER ŞEY ÇOK GÜZEL OLACAK

Güzel şeyler bekliyor, Her şey çok güzel olacak… Artık Türkiye’de çok şey değişecek gibi gözüküyor. Yeni bir dönem başlıyor, bu seçimden sonra bunu daha da net bir şekilde göreceğiz. Tabi ki 17 yıllık Sayın Cumhurbaşkanının da ifade ettiği gibi iktidarda bir metal yorgunluğu var. Çok partili siyasal rejime geçildiğinden beri 10 yıldan fazla tek başına hiçbir parti iktidarda kalmamıştır. 17 yıldır Adalet ve Kalkınma Partisi bugüne kadar tek başına iktidardadır. Artık deniz bitti, bu ekonomik krizi derinden yaşıyoruz vatandaş çok daha fazla hissediyor. Rahmetli Demirel’in bir sözünü tekrar hatırlatmak istiyorum, ‘Tencerelerin deviremeyeceği hükümet yoktur.’ Vatandaşın cebinde yangın var, vatandaşın bütçesi Pazar alışverişine yetmiyorsa artık bu ülkede değişim zamanı gelmiştir.

Çukurova Belediyesinde işçi çıkartmalar oldu mu?

Bir kişinin çıktığını duydunuz mu? Ben onuruyla, şerefiyle çalışan herkesin yayındayım. Yeter ki görevini layıkıyla yapsın, hiçbir emekçi kardeşimin hakkını yemem.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir