30/10/2023

Mavi Haber Adana

Mavi Haber Adana

UMUDA PEDAL SÜRÜYOR!

Mavi Çocuk Utku Umut Işıkları Derneği Başkanı Kemal Yücel, lösemi hastası çocuklara ve kök hücre bağışına dikkat çekmek için tekrar pedal çevirecek.

Mavi Çocuk Utku Umut Işıkları Derneği Başkanı Gazeteci Kemal Yücel’in, ‘Adana’dan İstanbul’a “Her Pedal Umut Olsun” adını verdiği sosyal sorumluluk çalışmasının yeni rotası “Türkiye turu”. 6 yaşındaki oğlu Ali Utku Yücel’i, beyin tümörü yüzünden kaybeden gazeteci Kemal Yücel, kurduğu Mavi Çocuk Utku Umut Işıkları Derneği ile pek çok lösemi hastası çocuğun hayata tutunabilmesi için kampanyalar düzenledi.

Kök hücre bağışına dikkat çekmek ve insanların ilik bağışı konusunda bilgilenmesi ve kök hücre örneği vermesi için düzenlediği sosyal sorumluluk çalışmaları ile dikkat çeken Mavi Çocuk Utku Umut Işıkları Derneği Başkanı Kemal Yücel, bu kez Türkiye turuna hazırlanıyor.

“HER PEDAL BİR UMUT OLACAK”

Adana’dan 12 Haziran Çarşamba günü bisiklet ile pedal çevirmeye başlayacak olan Kemal Yücel yaptığı yazılı açıklama da, “Organ ve kök hücre nakli bekleyen binlerce insanın hayatını kurtarmanın önemli yolu organ ve kök hücre bağışıdır. Kampanyamızda amaç, organ ve kök hücre bağışını teşvik ederek nakil bekleyen hastalara umut olmak ve daha geniş kitlelere ulaşarak toplumsal duyarlılık oluşturmaktır. Lösemi hastası çocuklarımızın hayata tutunması için başta kök hücre bağışı kampanyaları olmak üzere çeşitli sosyal sorumluluk çalışmaları düzenledik. Yine bu kapsamda geçtiğimiz yıl “Her Pedal Bir Umut Olsun” diyerek Adana’dan İstanbul’a bisiklet ile gitmiştim. Ülkemizin farklı şehirlerinde yaşam mücadelesi veren lösemi hastası çocuklar ve aileleri bana ‘Bisiklet ile gezen kahraman’ yakıştırması ile hitap etmeye başladı. Bisiklet aynı zamanda çocukluğumuzun hayalidir. Hastanelerde tedavi olan lösemi hastası çocuklarımızın da hayallerinde bisikletin ayrı bir yeri vardır. Mavi Çocuk Utku Umut Işıkları Derneği olarak ‘Bisiklet Sevgimiz ile Lösemiyi Yeniyoruz’ sloganı ile lösemi hastası çocuklara bisiklet hediye etmeye başladık. Bu kampanyamız ile bir yıl içerisinde yaklaşık 200 lösemi hastası çocuğumuza bisiklet hediye ettik. Amacımız hem lösemi hastası çocuklarımızın bisiklet hayallerini gerçekleştirmektir hem de yaşama dair umutlarını arttırmaktır.”

“YENİ TURUNUN SİMGESİ KALP OLACAKY”

Bisiklet turunun özel bir simgesi olduğunu belirten Kemal Yücel, “Yeni turumun simgesi kalp olacak. İnsanlara soracağız ‘Kalbinize bir kez sorun, lösemi hastası bir çocuğa hayat vermek ister mi?’ Hastane odalarında çaresizce nakil bekleyen lösemi hastası çocuklarımız için insanlara kalpten mesaj vereceğiz. Kalp simgesi sadece aşkı ifade etmiyor. Hayatı da simgeliyor. Bu sebeple Türkiye Haritası üzerinde kalp simgesi şeklinde rota planlaması yaptım. Umudum tıpkı İstanbul turumda olduğu gibi uygun donörlerin bulunmasıdır.” şeklinde konuştu.

Rotasını belirledi

12 Haziran tarihinde Adana’dan pedal çevirmeye başlayacak olan Kemal Yücel,

12 – Haziran Pozantı varış 103 km

13 – Haziran Pozantı çıkış, Ulukışla varış. 45 km Kök hücre bağışı kampanyası

14 – Haziran Ulukışla çıkış, Niğde’ye varış 55 km kök hücre bağışı kampanyası

15 – Haziran Niğde’den hareket, Aksaray varış 91 km

16 – Haziran Aksaray hareket, Şereflikoçhisar varış 103 km

17 – Haziran Şereflikoçhisar çıkış, Bala varış 104 km

18 – Haziran Bala çıkış, Ankara varış 63 km kök hücre bağışı kampanyası

19 – Haziran Ankara çıkış, Kızılcahamam varış 75 km

20 – Haziran Kızılcahamam çıkış, Mengen varış 93 km

21 – Haziran Mengen çıkış, Karabük varış 87 km

22 – Haziran Karabük çıkış, Kastamonu varış 115 km

23 – Haziran Kastamonu çıkış, Tosya varış 79 km

24 – Haziran Tosya çıkış, Çorum varış 125 km

25 – Haziran Çorum çıkış Amasya varış 110 km

26 – Haziran Amasya çıkış, Samsun varış 145 km

27 – Haziran Samsun çıkış, Fatsa varış 115 km

28 – Haziran Fatsa çıkış, Ordu varış 103 km

29 – Haziran Ordu çıkış, Giresun varış 111 km

30 – Haziran Giresun çıkış, 2 Temmuz Erzincan varış 300 km

3 –  Temmuz Erzincan çıkış, Tunceli varış 130 km

4 – Temmuz Ovacık varış 61 km mola

5 – Temmuz Tunceli hareket 61 km

6 – Temmuz Tunceli çıkış, Elazığ varış 86 km

7 – Temmuz Elazığ çıkış, Malatya varış 150 km

8 – Temmuz Malatya çıkış, Adıyaman varış 105 km

9 – Temmuz Adıyaman çıkış, Maraş varış 150 km

10 – Temmuz Maraş çıkış, Osmaniye varış 100 km

11- Temmuz günü ise Osmaniye’nin ardından Adana’ya dönüş yapacak

About Author

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir