28/10/2023

Mavi Haber Adana

Mavi Haber Adana

Sanayi ve Teknoloji İl Müdürü Özdoğan’dan Adana ESOB’a ziyaret

Sanayi ve Teknoloji İl Müdürü Remzi Özdoğan, kullandığı ölçü aletinin muayenesini farkında olmadan yaptırmayan esnafa sağlanan muafiyetin 28 Mayıs’ta sona ereceğini hatırlattı.

İl Müdürü Remzi Özdoğan, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın talimatı kapsamında Şube Müdürü Metin Oğuz, Ölçüler ve Ayar Memuru Avni Şahin ile birlikte Adana Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği’ni (Adana ESOB) ziyaret ederek, 3516 sayılı Ölçüler ve Ayar Kanunu’nda yapılan değişiklikle ilgili bilgilendirmelerde bulundu.

Adana ESOB ve Minibüsçüler Odası Başkanı Nihat Sözütek’in görev gereği Ankara’da bulunması nedeniyle Başkanvekili Mustafa Göktaş ile görüşen Remzi Özdoğan, kanunda yapılan değişikliğin kullandığı ölçü aletinin muayenesini farkında olmadan yaptırmayan esnafa bir defaya mahsus muafiyet getirildiğini söyledi.

Başvuru süresinin bitmesine kısa bir zaman kaldığını, ölçü aleti kullanıcılarının mağdur olmaması için gerçekleştirdikleri ziyaretlerle farkındalık oluşturmaya çalıştıklarını kaydeden İl Müdürü Özdoğan, “Kanun değişikliği ile sağlanan muafiyetten yararlanmak için başvurular 28 Mayıs 2019 Salı günü mesai bitiminde sona erecek. Periyodik muayene sürelerini geçiren ve muafiyetten yararlanmak isteyen esnafın cezai duruma düşmemeleri için kullandığı ölçü aleti türüne göre İl Sanayi ve Teknoloji Müdürlüğümüze ya da yetkili muayene servislerine başvurmaları gerekmektedir” dedi.

Kanun değişikliğinin amacının, ölçü aleti kullanıcılarının mağduriyetlerini ortadan kaldırmak olduğunu dile getiren Özdoğan, “1 Aralık 2018 tarihinden önce damgası kopmuş, bozulmuş, damga süresi geçmiş ölçü aletlerinin kullanıcılarının tamamını kapsayan bu muafiyetten yararlanmak için başvuranlar herhangi bir idari para cezası ödemeksizin muayene ve damgasını yaptırarak ölçü aletini kullanabilecektir. Aksi halde para cezaları ile karşı karşıya kalabilirler” diye konuştu.

Adana ESOB Başkanvekili Mustafa Göktaş da ziyaretinden duyduğu memnuniyeti dile getirdiği İl Müdürü Remzi Özdoğan’a, kanun değişikliğiyle ilgili esnaf ve sanatkarları bilgilendirdiği için teşekkür etti. Adana ESOB Başkanı Nihat Sözütek’in de mağduriyet yaşanmaması için basın açıklaması yaparak esnaf ve sanatkarları bilgilendirdiğini hatırlatan Başkanvekili Göktaş, “Birlik olarak öncelikli görevlerimizden bir tanesi de üyelerimizin çıkarlarını gözetmek, yapılan yasal düzenlemeler ve değişikliklerden haberdar olmalarını sağlamaktır. Üyelerimize yönelik her türlü duyuru ve uyarıların zamanında ve doğru bir şekilde yapılması Birlik Başkanımız Nihat Sözütek’in de üzerinde hassasiyetle durduğu bir konudur” dedi.

About Author

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir