22/09/2023

Mavi Haber Adana

Mavi Haber Adana

Sözütek’ten esnafa muayene uyarısı

Adana ESOB Başkanı Nihat Sözütek, kullandığı ölçü aletinin muayenesini farkında olmadan yaptırmayan esnafa sağlanan muafiyetin 28 Mayıs’ta sona ereceğini hatırlatarak, esnafa “mağdur olmayın” uyarısında bulundu.

Adana Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (Adana ESOB) ve Minibüsçüler Odası Başkanı Nihat Sözütek, 3516 sayılı Ölçüler ve Ayar Kanunu’nda yapılan değişikliğin 28 Şubat’ta yürürlüğe girdiğini belirterek, ölçü aletinin muayenesini farkında olmadan yaptırmayan esnafa bir defaya mahsus muafiyet getirildiğini hatırlattı. Değişiklikle sağlanan muafiyetin 28 Mayıs 2019 Salı günü mesai bitiminde sona ereceğini kaydeden Birlik Başkanı Sözütek, periyodik muayene sürelerini geçiren esnafın cezai duruma düşmemeleri için kullandığı ölçü aleti türüne göre İl Sanayi ve Teknoloji Müdürlüğü ya da yetkili muayene servislerine başvurmaları gerektiğine dikkat çekti.

Kanun değişikliğinin amacının, ölçü aleti kullanıcılarının mağduriyetlerini ortadan kaldırmak olduğunu dile getiren Başkan Nihat Sözütek, “1 Aralık 2018 tarihinden önce damgası kopmuş, bozulmuş, damga süresi geçmiş ölçü aletlerinin kullanıcılarının tamamını kapsayan bu muafiyetten yararlanmak için başvuran esnafımız herhangi bir idari para cezası ödemeksizin muayene ve damgasını yaptırarak ölçü aletini kullanabilecektir. Aksi halde esnaf ve sanatkarlarımız ciddi para cezaları ile karşı karşıya kalabilir” ifadelerini kullandı.

About Author

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir