25/09/2022

Mavi Haber Adana

Mavi Haber Adana

Başkan Üstemel: Aklı kullan, bilimi ön plana çıkar, çok çalış…

TOBB Adana Genç Girişimciler İcra Kurulu Adana İftar programında konuşan yapan TOBB Adana Genç Girişimciler İcra Kurulu Başkanı Zeynel Üstemel, “Düzenlediğimiz iftar programında aramızda olduğunuz için hepinize teşekkür ediyorum.Ülke olarak bir Ramazan ayını daha huzurla, güvenle, paylaşarak sürdürebildiğimiz için Rabbimize hamd ediyoruz. Bu ayın güzelliklerinden, bereketinden bizlerin, sevdiklerimizin ve tüm İslam Alemi’nin azami yararlanmasını gönülden diliyorum” dedi.

Başkan Zeynel Üstemel gerçekleşen iftar programında yaptığı konuşmada şunları kaydetti:

“İslam ve ekonomi başlığında 4 temel unsur var. İlki, aklı kullan yani bilimi ön plana çıkar. İkincisi çok çalış. Üçüncüsü güzel ahlakı işine yansıt. Dördüncüsü birlik ol.  Eğer bir işte başarı varsa bunlar vardır. Eğer bir ülkenin ekonomisi başarılıysa yine bunlar var.  Bu dörtlü ihmal edildiğinde işletmelerde, ülke ekonomilerinde sıkıntı yaşanıyor.

HEPİMİZİN SORUMLULUĞU BÜYÜK

Genç nüfusa sahip Türkiye’nin güçlü ekonomiye sahip olması sadece bizi değil, sadece İslam Alemini değil, dünyadaki tüm mazlumların ihtiyacı. O yüzden hepimizin sorumluluğu büyük. Türkiye, sık aralıklarla sıkıntı yaşamayan, güçlü bir ekonomiye ancak girişimci sayısını artırarak ulaşabilecek. Ancak, sadece geleneksel girişimci sayısını artırmamız da güçlü bir ekonomiyi beraberinde getirmeyecek. Türkiye, inovatif yani yenilikçi girişimci sayısını hızla artırmak zorunda.

TÜRKİYE’DEN TEK BİR MARKA YOK

Şu an bütün dünyada güç barometresi ordu ile değil,  sahip olunan inovatif girişimci, patent ve marka sayısıyla ölçülüyor.  Şu an ‘Google’un değeri Türkiye’nin Gayri Safi Hasılası’na eşit. Sanayiden tarıma, enerjiden turizme her alanda sağladığımız bir yıllık gelirimizle ancak Facebook’u satın alabiliriz.  Dünyanın en değerli 500 markası arasında maalesef Türkiye’den tek bir marka yok. Böyle bir tablo ile dünyanın en büyük ekonomileri arasına girebilmek güç. O yüzden Türkiye, inovatif girişimciliği gündeminin en başına almak zorunda.

GİRİŞİMCİLİĞİ GELİŞTİRECEK BİR MODELE GEÇMEMİZ GEREKİYOR

İlköğretimden başlamak üzere yeni bir anlayışla yenilikçi girişimciliği geliştirecek bir modele geçmemiz gerekiyor.  Türkiye’de girişimciliğin geliştirilmesi çerçevesinde güzel şeyler olmuyor değil… KOSGEB’in son dönemde girişimciliğin geliştirilmesine yönelik eğitimleri, inovatif girişimciliğin gelişmesi çerçevesinde verilen destekler oldukça önemli.

SADECE DEVLET DESTEĞİ YETMEZ

Ancak, sadece devlet destekleriyle, söylemlerle, periyodik eğitimlerle Türkiye’de arzu ettiğimiz yenilikçi girişimciliği geliştirebilmemiz mümkün değil.  Bu noktada kamudan yerel yönetimlere, okullarımızdan üniversitelere, meslek odalarımızdan yerel yönetimlere üretimi, girişimleri ve yatırımları artıracak bir sistemi çalıştırmaya ihtiyaç duyduğumuzu düşünüyorum.

YENİ DÖNEME HAZIRIZ

TOBB Adana Genç Girişimciler Kurulu olarak yeni döneme hazırız. Önceliğimiz Adana gibi sanayi kültürüne sahip, Türkiye’nin öncü şehirlerinden birinde yenilikçi girişimciliğe dikkat çekmek olacak. Yeni dönemde şehrimizdeki okullarda girişimciliği anlatacak, Milli Eğitim Müdürlüğümüzle işbirliği içerisinde girişimciliği özendirecek farkındalık eğitimleri düzenleyeceğiz.  İlgili kurumlarla işbirliği yaparak inovatif iş fikri olan gençlerimiz yanlarında olmaya gayret göstereceğiz.

ÜLKENİN EKONOMİSİNE DEĞER KATMANIN HAZZINI YAŞAYACAĞIZ

Yenilikçi girişimcilik alanında çalışan kalkınma ajansımızdan üniversitelerimize, meslek odalarımızdan ilgili sivil toplum kuruluşlarına Genç Girişimciler Kurulu olarak destek vereceğiz ve ortak projeler yürüteceğiz.  Kendi aramızda işbirliğini geliştirerek, katma değeri yüksek sektörlerde yeni yatırımların adımlarını atacağız. Kendi şehrimizde katma değeri yüksek yatırımları artmasına katkı sağlarken, markalar çıkararak, ihracat kilogram bedelimizi yükselterek bu güzel ülkenin ekonomisine değer katmanın hazzını yaşayacağız. dedi.

KİMLER KATILDI?

TOBB Adana Genç Girişimciler İcra Kurulu Adana iftar programına; AK Parti Milletvekilleri Jülide Sarıeroğlu, Tamer Dağlı, Abdullah Doğru, Mehmet Şükrü Erdinç, CHP Milletvekilleri Orhan Sümer, Burhanettin Bulut, Ayhan Barut, Müzeyyen Şevkin, Vergi Dairesi Başkan Ahmet Tunalı, Sanayi Odası Meclis Başkanı İsrafil Uçurum, Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Atila Menevşe, Ticaret Odası Meclis Başkanı İsmail Acı, Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Şahin Bilgiç, Ticaret Borsası Meclis Başkanı Osman Bağış, Organize Sanayi Yönetim Kur. Başkanı Bekir Sütcü, Ceyhan Ticaret Odası Başkanı Şeref Can, Ceyhan Ticaret Borsası Başkanı Mustafa Aydar, Kozan Ticaret Odası Başkanı Mustafa Kandemir, Kozan Ticaret Borsası Başkanı İdris Çevikalp katıldı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.