27/01/2023

Mavi Haber Adana

Mavi Haber Adana

‘SAĞLIĞINIZ BİZİM İÇİN ÖNEMLİ…’

Adana’nın Yüreğir ilçesinde faaliyet gösteren işletmesini Ahmet Göz’ün yaptığı İKRA et Canlı hayvanların toptan ticareti (celepçilik) (kümes hayvanları hariç) gibi konularda faaliyet göstermektedir. 

Adana’nın tanınmış firmalarıyla çalıştıklarını vurgulayan Ahmet Göz, “Etlerimiz kendi ürünlerimizdir, büyükbaş hayvancılığı yetiştiriyoruz. İslami şartlara uygun günlük taze kesimler gerçekleştiriyoruz” diye konuştu.

Mavi Radyo’yu ziyaret eden İKRA Et işletmecisi Ahmet Göz, Mavi Haber Adana internet gazetesine sektör hakkında bilgiler verdi. Göz, uzun yıllardır sektörün içinde olduğunu ifade ederek, “ 2000 yılından beri İKRA Et olarak Adanalılara hizmet veriyoruz. Sağlığımız bizim için oldukça önemli, ürünlerimiz sağlıklı ve sürekli veteriner kontrolünden geçmektedir. Bu meslek bize atadan kaldı, bizim bütün ailemiz bu sektörü yapıyor” dedi.

SEKTÖR OLARAK EN BÜYÜK SIKINTILARINIZ NELERDİR?

Biliyorsunuz ki ülke olarak zorlu bir süreçten geçiyoruz, ekonomik durum ne yazık ki et sektörünü de olumsuz şekilde etkiledi. Et sektörü şu anda sıkıntılı bir süreç geçirmektedir. Sıkıntıların en büyük faktörü, doğru uygulanan tarım ve hayvancılık politikasının olmamasıdır. Yemleme kalitesinin düşmesinden tutun da barınakların sağlanamamasına kadar, sektörü derinden etkileyen önemli sorunlar vardır.

ADANA GENELİNDE SATIŞLARINIZ NASIL, HANGİ FİRMALARLA ÇALIŞIYORSUNUZ?

Şu an için iç pazarda yer bulmakta sıkıntımız yok. Market gruplarında, kafe, restaurantlar ve otellerde ürünlerimize talep var. Arı yemekçilik, Ulusoy yemek, Göksel Tantuni, Mıstık Usta, Gültekin pirzola, Şevik yemekçilik, Besler Yemekçilik gibi tanınmış firmalarla da çalışıyoruz. Önceden her yeni açılan firma gibi biz de ilk zamanlar tabi ki zorluk yaşamıştık. Ama belirli bir süre sonra müşteri potansiyelimiz artık oturdu ve Adanalı bizi tanıyor, o güveni kazandık, şu an hiçbir sıkıntımız yok.

ET ÇOK HASSAS VE HEMEN BOZULAN BİR ÜRÜN OLDUĞUNDAN ÜRETİM YAPARKEN NELERE DİKKAT ETMEKTESİNİZ?

Biz üretim yaparken hem devletin veteriner kontrolünden geçiyoruz hem de kendi veterinerlerimize kontrol ettiriyoruz. Dolayısıyla olabilecek sıkıntılı konuları burada çözümlemeye çalışırız.

İLERİYE YÖNELİK HEDEF VE PROJELERİNİZ NELERDİR?

Sektörümüz şu an et konusunda gelişmektedir. Kalifiyeli etlerde yurtdışını da takip ederek kendimizi durmadan geliştiriyoruz. İnsanımız da et konusunda daha bilinçli ve bu bizi mutlu etmektedir. Müşteri bir kasaba geldiğinde artık, etin tam olarak neresini ve ne için kullanacağını bildiği için bilinçli taleplerde bulunuyor. Hedeflerimiz arasında müşteri portföyümüz genişletip, komple üretim hattı kurarak tamamen otomasyon sisteminde et üretimine geçmek bulunuyor.

TÜRKİYE’DE YILLIK ET TÜKETİMİ OLDUKÇA FAZLA AMA EKONOMİK KRİZ VAR, NELER SÖYLEMEK İSTERSİNİZ?

Türkiye’de 2018 yılı itibari ile yıllık et tüketiminin 13,6 kg olmasına karşın, gıda enflasyonunun, özellikle de et fiyatlarının yüksek ve insanların alım gücünün düşük olmasından dolayı tüm vatandaşlarımız tarafından bu miktarın tüketilemediği de bir gerçektir. Nüfusun ve turist miktarının sürekli arttığı ülkemizde, refahın yükselmesiyle birlikte önlem alınmadığı takdirde et üretiminin ve dolaysıyla tüketiminin yakın gelecekte daha da yetersiz olacağı ve şiddetleneceği görülmektedir.

MAALESEF GIDALARDA YAPILAN HİLELER ETLERDE DE YAPILIYOR, BU KONU HAKKINDA NELER SÖYLEMEK İSTERSİNİZ?

Ülkemizde üretilen etler kullanılmalıdır. Kimler tarafından ne olduğu belli olmayan etler asla yenmemelidir. İslami şartlara uygun günlük ve taze et üretimine dikkat etmemiz gerekir.

PEKİ, SİZCE ÜLKEMİZDE ET NEDEN BU KADAR PAHALI?

Sütün hak ettiği değerde satışının olmamasından kaynaklanıyor. Bunu açacak olursak, sütün bugün litresi 1 lira ama ineğin günlük yemi 18 lirayı buluyor. İnsanlar büyükbaş hayvan yetiştirmek istemiyor, eğer süt iki iki buçuk lira olsa ineğin masrafını karşılayacak durumda olur.

İKRA ET’İN ADRESİNİ ÖĞRENEBİLİR MİYİZ?

Yeni mah. Büyük Toptancılar Çarşısı 6227 Sk. No: 43 Sarıçam- Adana.

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir