28/10/2023

Mavi Haber Adana

Mavi Haber Adana

Çulhaoğlu: Ak Parti geçmişten ders almadı

Merkez Bankası’nın ihtiyaç akçesinin Hazine’ye bağlanmasına tepki gösteren İYİ Parti Adana Milletvekili M. Metanet Çulhaoğlu”Bütçenin durumu belli. İstanbul’da seçim var ve alınan kaynakları bu seçimde kullanacaklar. Enflasyon yükselecek”  dedi.

Çulhaoğlu konuyla ilgili şu açıklamaları yaptı:

“Merkez Bankası’nın bağımsızlığı sürekli yara almışken, yurtiçinde yazılması engellenen, fakat dış basında sürekli gündeme getirilen,(Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın, bütçenin daha fazla bozulmaması için TC Merkez Bankasının 40 milyar liralık ihtiyat akçesini merkezi yönetim bütçesine aktarmayı planladığını ve bu konuda gerekli yasal düzenleme üzerinde çalışıldığı)haberleri ekonomide alınan tedbirlerin belli bir program çerçevesinde olmadığının, günübirlik kararlar alındığının en büyük göstergesi olduğunun kanıtıdır. Ak Parti yöneticileri ile Hazine ve Maliyemizi emanet ettikleri damat bey sürekli ekranlarda’dengeleniyoruz’ diyerek bütün vatandaşlarımızı sükunete davet ediyorlar. Bunu yaparken de gerçek rakamlar ve olaylar üzerinden değil, çaresizlikle yerleşik kuralları bertaraf ederek, ülkeyi kurala dayalı bir ekonomi olmaktan, duruma dayalı bir toplum olmaya yönelterek yapıyorlar.

Ekonomide birçok kez tutarsız kararlar aldılar. Şeffaflık, hesap verebilirliği ortadan kaldırdılar. Türkiye’nin rezervleri ekside iken, kapalı kapılar ardından yaptıkları politikalarıyla faiz konusunda, döviz kuru konusunda hesapla-kitapla alakası olmayan, günü birlik işler yapmaya başladılar. Piyasa uzmanlarının anlık takip ettikleri en önemli konulardan biri olan kamu kaynaklarını aldılar, dövizleri kamu bankalarına verdiler, bankalar da bunu sattılar. Dolayısıyla bugün ortaya çıktı ki Türkiye’nin rezervleri eksidedir. Vadesi gelen swap işlemlerini düştüğünüzde karşılıklı bir şey kalmamaktadır

. AK Parti’nin geçmişten ders almadığını görmekteyiz. Yıllarca Merkez Bankası Başkanlığı yapmış, İyi Parti milletvekili Sn Durmuş Yılmaz bey defalarca uyarıda bulunmuş ve “Bugün Türkiye ekonomisini yönetenler 2002 yılında Türkiye ekonomisini aldıkları noktanın gerisine düşürdüler. Bu bir sistem meselesidir. Artık bu sistem sorunları çözmeye yetmediği gibi bizzat kendisi sorunların sebebi olmuştur. Sistemi tartışmadan, bakan değiştirme, bürokrat değiştirme gibi konular sorunlara çare olmamaktadır. Ülkemizin bankacılık sisteminde önemli miktarda döviz tevdiyat hesabı var. Ekonomi dolarize olmuş vaziyette. Bankalar topladıkları döviz tevdiyat hesabını nakit olarak tutmuyor. Bunlar kredi yoluyla demire, çimentoya, emtiaya dönüşüyor. Ortada bir nakit yok. Nakit sadece Merkez Bankası’nın elinde var. Piyasanın genel algısı şu. Merkez Bankası repo ile kamu bankalarına Türk Lirası veriyor. Türk Lirası kredi olarak veriliyor. Bu kredi ile döviz alınıyor, döviz de kamu bankalarına repo yapılıyor. Onlar da döviz reposunu satıyorlar olay bu” demiştir

1994 krizinden sonra 2000’e giden süreçte siyasi otoritenin Merkez Bankası’na bağımsızlığını verdiğini şimdi ise bundan vazgeçip, senin kaynaklarına el atıyorum diyen bir Ak Parti sistemiyle karşı karşıyayız. Bütçenin durumu belli. İstanbul’da seçim var alınan kaynak buraya kullanacak. Piyasa da elbette buna tepki verecek ve sonuç olarak enflasyon daha da yükselecek. Bizim istemediğimiz, ama Ak Partinin ısrarla bunları yapmaya devam etmesi durumunda da ekonomi daralacak, enflasyon yükselecek, fakir fukaranın sofrasındaki yiyecek azalacak, geçim sıkıntısı daha da artacaktır.Genel  Başkanımız Sn. Meral Akşener hanımefendinin her konuşmasında söylediği “Mutfaktaki yangını bunlar söndüremezler, Çünkü bu liyakata sahip değiller “sözünün ne kadar doğru olduğu da bundan anlaşılmış olmaktadır.”

 

About Author

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir