09/12/2023

Mavi Haber Adana

Mavi Haber Adana

“Hak ve hukuk herkes için eşit olmalıdır”

Ebru Özgürdal moderatörüğünde gerçekleştirilen, usta gazeteciler Murat Yıldız, Pınar Aytekin ve Mustafa Özgür’ün sunumuyla gerçekleşen Mavi Radyo Kent Meclisi konuğu CHP Yüreğir Belediye Başkan Adayı Kamuran Karaca oldu.

Geçtiğimiz yerel seçimleri ve İstanbul büyükşehir belediye başkan seçimlerinin tekrarlanmasıyla ilgili konuştuğumuz Karaca, Yüreğir seçimlerinin de aslında gerçek kazananın CHP olduğunu fakat YSK’ya yapılan itirazın kabul edilmediğini vurguladı. Haksızlığa uğradıklarını ifade eden CHP Yüreğir Belediye Başkan Adayı Kamuran Karaca, “ Demokrasi, hak ve hukuk herkes için eşit olmalıdır. AKP kendisi seçimleri kazanana kadar seçim mi yapılacak?” diye konuştu.

Aynı zamanda Eğitimsen eski Genel Başkanı olan Kamuran Karaca Türkiye’de eğitim sisteminin oldukça yara aldığını vurguladı. Ülke için en önemli unsurun eğitim olduğunu vurgulayan Karaca, “ Biz yıllardır eğitim sisteminin aksaklıklarını sürekli eleştiriyoruz, bugün geldiğimiz noktada bir arpa boyu hala ilerleyemedik, ne yazık ki..” diye konuştu.

CHP Yüreğir Belediye Başkan Adayı Kamuran Karaca açıklamalarında şunları kaydetti:

İSTANBUL’DA Kİ BENZER SÜREÇLERİ BİZ DE YAŞADIK

“1 Nisan’da alınması gereken sonuçlar İstanbul için 17 Nisan’a kadar uzadı. Bu sürece kadar Sayın Ekrem İmamoğlu’na mazbata verilmedi. Birçok ilçeye defalarca itiraz yapıldı. Bu itirazlar sonrasında bazı ilçeler yeniden sayıldı. Yine sonucun değişmediği ortadaydı. Türkiye’de artık siyasal iktidar daha önceki seçim süreçleri normalken şimdiki seçimlerde sanki AK Parti kazanırsa seçimler meşru diğer partiler kazanırsa meşru değilmiş gibi bir algı oturtulmaya çalışılıyor. Türkiye’nin gündemini de oldukça meşgul ediyor. Son 31 Mart seçimlerinden sonra da başta İstanbul olmak üzere birçok ilçeler ve bazı illerde büyükşehirlerde bunlarla karşı karşıya geldik. Balıkesir’de, Adana’nın Yüreğir ilçesinde, Tufanbeyli ilçesinde benzer süreçleri maalesef yaşadık.

EKREM İMAMOĞLU’NU BENİMSEMEDİLER

Yaşadığımız süreçleri daha da açmak gerekirse, İstanbul’da olduğu gibi AK Parti’nin kazanmadığı yerlerde AK Parti üzerinden yapılan itirazların hep bir algı operasyonu kapsamında yeniden sayım yapılması gerekiyorsa yeniden sayım yapıldı. Geçersiz oylar, geçerli oylar dâhil olmak üzere. Ama tersi durumlar olduğu AK Parti’nin kaybettiği yerlerde yapılan itirazlar, bizim Yüreğir’de de böyle bir itiraz vardı. Seçimi biz kazandığımıza dair Cumhuriyet Halk Partisi’nin itirazı vardı. Sadece sandıkların yeniden sayılması talebimiz vardı. Tufanbeyli’de AK Parti’nin vardı, Yüreğir’de CHP’nin vardı. Tufanbeyli’de bu sayımlar yapıldı ama Yüreğir’de kazanan AK Parti gibi göründüğü için yaptırılmadı. Gerçekten son derece toplumun vicdanında büyük bir yaraya dönüşen bir müdahale süreci yaşandı. 17 Nisan’a kadar mazbatası verilmeyen Sayın Ekrem İmamoğlu’na daha ilk belediye meclis toplantısında meclis üyeleri sanki bir belediye başkanı değilmiş, kabul görmemiş tavrı gösterdiler.

UMARIZ SEÇİMLERİ AK PARTİ KAZANANA KADAR DEVAM ETTİRMEZLER

6 Mayıs tarihi itibarıyla İstanbul seçimleri iptal edilmiş ve 23 Haziran’da yeni bir seçim belirlenmiştir. Biz biliyoruz ki başta Cumhuriyet Halk Partisi genel merkezinin desteği ve diğer il ve ilçelerdeki CHP’lilerin desteğiyle ve toplumun bütün kesimlerinin desteğiyle biz biliyoruz ki 23 Haziran’da yapılacak seçimde bu defa Ekrem İmamoğlu çok daha büyük bir fark atacaktır. Yalnız şu kaygımız var, bu seçimleri iptal ettiren siyasal yaklaşım AK Parti kazanana kadar devam ettirmeyi umarız denemez.”

Yüreğir’de gerçekleşen seçimler hakkında açıklamalarda da bulunan CHP Yüreğir Belediye Başkan Adayı Kamuran Karaca şunları söyledi:

YÜREĞİR’DE KAZANDIĞIMIZ SEÇİM ELİMİZDEN ALINDI

“ Biz Yüreğir’de sadece geçersiz oyların değil tüm sandıkların yeniden sayılmasını talep etmişti ve bu talebin arkasındayız. Çünkü bu iki bölge sayıldığında göreceksiniz ki 4 bin oy farkla Yüreğir’de seçimleri kazanmış olacağız. 31 Mart Yerel Seçimlerine Yüreğir’de Millet İttifakı olarak büyük bir özveri ve çalışma ortaya koyarak hazırlandık. Seçim sürecinde özellikle Yüreğir halkının bize karşı büyük bir teveccühü oldu. Ancak ne yazık ki sonuçlara bakıldığında tam bir hukuksuzluk örneği yaşayarak, kazandığımız seçimler elimizden alınmak istenmektedir. Bununla ilgili ise hukuki süreç devam etmektedir.”

 

 

About Author

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir