27/01/2023

Mavi Haber Adana

Mavi Haber Adana

Güney Yılmaz: Değişim şart!

Mavi Radyo Ebru Özgürdal ile Gündem programı, Ebru Özgürdal ile Pınar Aytekin’in konuğu olan Mali Müşavir Güney Yılmaz ve Ümit Özgürdal sektörle ilgili açıklamalarda bulundu.

Ebru Özgürdal ve Pınar Aytekin’in sorularına cevap veren Güney Yılmaz ve Ümit Özgürdal, sektördeki en büyük sıkıntıların teknolojinin sürekli gelişmesinden ve ticari kanunların değişmesinden kaynaklandığını vurguladı.

19 Mayıs 2019 tarihinde gerçekleşecek olan Mali Müşavirler Oda Başkanlığı seçimlerinde başkan adayı olan Güney Yılmaz, değişimin şart olduğunu ve herkesi kucaklayıcı bir yapıyla odayı yöneteceklerinin altını çizdi.

Güney Bey ilk önce yeni iş yeri açmak isteyen gençlerle ilgili ne gibi avantajlar var, açıklayabilir misiniz?

29 yaşını doldurmamış ve ilk defa vergi mükellefi olan girişimciler için uygulanan kazanç istisnasının detayları şu şekildedir,

10 Şubat 2016 tarihi itibarıyla ilk defa ticari, zirai veya mesleki faaliyet nedeniyle vergi mükellefi olmak.

İşe başlama tarihi itibariyle 29 yaşını doldurmamış olmak.

Vergi Dairesine yapılacak olan işe başlama bildirimini kanuni süresi içerisinde vermek.

Kendi işinde fiilen çalışmak veya işi sevk ve idare etmek.

Eğer adi ortaklık şeklinde faaliyette bulunulacaksa tüm ortakların aynı şartları taşıması gerekmektedir.

Bu şartları taşıyan Genç Girişimciler kazanç istisnasından yararlanabilirler. Kazanç istisnası işe başlanıldığı yıl dahil olmak üzere, 3 yıl boyunca, her yıl 75.000 TL’nin üzerindeki kazanç vergilenecektir.

Güney Bey Mali Müşavirler Odası Başkanlık seçimleri 19 Mayıs 2019’da ve siz de başkanlığa adaysınız. Mali Müşavirlerle bir araya gelerek istişareler yapıyor musunuz, göreve geldiğinizde yapmak istediğiniz şeyler nelerdir?

Biz meslektaşlarımızla bir araya geliyoruz, ama mali müşavirler için teknoloji o kadar gelişti ki artık sadece büronun içine hapis durumda kaldık. Ben Başkan olursam değişim için çalışacağım, ne olursa olsun tüm üyelerimizi birleştirici ve kucaklayıcı bir yapıyla çalışacağım.

Ümit Bey zorunlu BES sistemi hakkında bilgiler verebilir misiniz?

6740 sayılı Kanunla, 4632 sayılı Bireysel Emeklilik Tasarruf ve Yatırım Sistemi Kanunda yapılan düzenlemeyle, çalışanların otomatik olarak bir emeklilik planına dahil edilmesi zorunluluğu getirilmiş ve buna ilişkin çıkarılan yönetmeliğe göre, Bakanlar Kurulu kararı ile 01.01.2017 tarihinden itibaren yürürlüğe konulmuştur. Söz konusu kanun ve çıkarılan yeni yönetmelik hükümlerine göre, özel ve kamu sektöründe çalışanlardan Türk Vatandaşı olan 45 yaşını doldurmamış tüm çalışanların Bireysel Emeklilik Sistemi’ne işçi sayısına göre kademeli olarak dahil edilmeleri zorunlu bulunmaktadır.

Güney Bey istihdam teşvikleri nelerdir?

Malullük, yaşlılık ve ölüm sigortası işveren hissesinden 5 puanlık indirim. Genç, kadın ve mesleki belge sahibi olanların istihdamına yönelik teşvik. Yeni nesil teşvik, işsizlik ödeneği alanların istihdamı halinde uygulanan prim teşviki, işbaşı eğitim programını tamamlayanların istihdamına yönelik teşvik, engelli sigortalı istihdamına yönelik teşvik. Çok tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerinde işsizlik sigortası işveren hissesi teşvik şeklindedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir