27/01/2023

Mavi Haber Adana

Mavi Haber Adana

Bulut: Halk mevcut sisteme sarı kart gösterdi!

ÖZEL HABER- EBRU ÖZGÜRDAL

Mavi Radyo Kent Meclisi konuğu olan CHP Adana Milletvekili Burhanettin Bulut, Moderatör Ebru Özgürdal, Usta Gazeteciler Murat Yıldız, Pınar Aytekin ve Mustafa Özgür’ün sorularına tüm içtenliği ile cevap verdi. Bulut, gerçekleşen seçimler hakkında ve şu anki başkanlık sisteminin yürümediğine dair açıklamalarda bulundu.

Geçtiğimiz yerel seçimlerde Cumhuriyet Halk Partisi’nin birçok il ve ilçe belediyelerini almasıyla halkın iktidara Sarı Kart gösterdiğini kaydeden CHP’li Bulut açıklamalarında şunları kaydetti:

BU SİSTEM ARTIK YÜRÜMÜYOR

“Halk Sarı Kart gösterdi, bunu seçimlerde de konuşmuştuk. Tencere meselesini, ekonomiyi herkes hissediyordu bu doğru. Biz de mecliste başka bir şeyin bizzat içerisinde yaşıyoruz. O da bu haliyle başkanlık sistemi ya da tek başına yönetim, partili cumhurbaşkanı yönetimi gibi ne koyarsanız koyun yürümüyor. 3 ana başlık vardır, yasama, yürütme ve yargı.

YÜRÜTME VE YASAMA BİRBİRİNDEN TAMAMEN AYRI

Yasama şu anda yürütmenin elinde, bu yeni dönemin özelliği yürütmeyle yasama birbirinden tamamen ayrı. Hiçbir Bakan meclisten çıkmıyor ya da meclisten bir bakan atayacaksan milletvekili istifa ediyor. Oradaki temel espri birbirinden iyice ayrılsın. Bu yürümüyor çünkü milletvekilleri bunu bırakmıyor neredeyse meclis çalışmıyor gibi bir şey.

SİSTEM TÖKEZLEDİ VE BU EKONOMİDE HİSSEDİLDİ

İkincisi yargı işte papaz olayı bu işin en iyi göstergesidir. Yürütme de gereğinden çok fazla güçlü. Hal böyle olunca ekonominin yanında devletin diğer organları yürümeyince bu sistemin yürüme şansı yok, tökezleyecekti yani bir yerde krize sebep olacaktı. Bu kriz şu anda ekonomide yaşanıyor. Ama seçim dönemi bittiğinde zaten burada da vardı devletin uçağıyla, devletin otobüsüyle devletin tüm olanaklarıyla seçim yapılıyor. Böyle bir şey olabilir mi?

BU SİSTEME HALK SARI KART GÖSTERDİ

Seçim dönemlerinde İç İşleri Bakanı bırakırdı, Adalet Bakanı bırakırdı. Şimdi bırakın tarafsızlığı Cumhurbaşkanı çıkıyor, devletin tüm olanaklarıyla yarışa giriyor. Bunu da en siyasi sert dille yapıyor. Hepimizi temsil eden Cumhurbaşkanı daha öncesi parti liderlerinden daha bir sert dille seçim çalışması yapıyor. Şimdi bu yürümeyen sisteme halk tarafından Sarı Kart gösterildi.

CHP İKTİDARA GELECEK DİYE DÜŞÜNÜYORUM

Bu bir sınav elbette, 40 milyon insanı yönetecek bir belediye kazandık. Kazandığımız yerlerde yapacağımız başarılarla ve bu sistemin yürümeyeceği için yapılacak ilk seçimlerde Cumhuriyet Halk Partisi mutlaka iktidara gelecek diye düşünüyorum. Ama şöyle bir tarzımız, şöyle bir söylemimiz yok, bu kadar ekonomik sıkıntıda bu kadar seçim yapılmış bir dönemde tekrar seçim istemek doğru bir şey değildir.

ÜLKE BİR NEFES ALSIN

İkincisi ise belediyelerimizi yapılan hizmetlerimizi vatandaş bir görsün, seçimlerde diyorduk ki bu ülke bir nefes alsın. Biz bunu yapalım ondan sonraki süreçte ne getirir bilemiyorum açıkçası. Bu yürüme sistemi tekrar yürütülebilme haline getirilebilir, Cumhurbaşkanı zaman zaman Türkiye İttifakı gibi kelimeler kullanıyor bu nereye gelir, bunları bilmiyorum açıkçası. Zaman içerisinde bu görülecektir. Ama bu haliyle bu sistemin yürüme şansı yok.

CUMHURBAŞKANI BELEDİYE BAŞKANLARINI ÇALIŞTIRMAK İSTEMİYOR

Cumhurbaşkanı hangi sistemi getirirse getirsin mevcut belediye başkanlarını çalıştırmama gibi bir hedefin içerisinde. Hatırlayın, ekonomi zaten bizde dedi, bu mecliste istediği gibi karar alamazlar dedi üçüncüsü ise bazı kararları merkezi yere almamız gerekiyor, dedi. Bu biz sizi çalıştırmayacağız, demek.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir