23/09/2023

Mavi Haber Adana

Mavi Haber Adana

AEO seminer düzenledi

Bilimsel Eczacılığın 180. Yıl etkinlikleri kapsamında “Majistral Ürün” konulu seminer düzenlendi. Adana Eczacı Odasında gerçekleştirilen seminere Uzm. Ecz. Ahmet Nezihi Pekcan konuşmacı olarak katıldı.

MAJİSTRAL UNUTULUYOR

Eczacıların yoğun ilgi gösterdiği seminerin açılış konuşmasını yapan Adana Eczacı Odası Başkanı Ecz. Ersun Özkan, “Bilimsel Eczacılığın 180. Yılında ‘14 Mayıs Eczacılık Bayramı’nızı kutluyorum. Uzun süredir unutulan, gerek teknolojiden, ilaç sanayinden, gerek hekimlerden birazda biz eczacılardan kaynaklı olarak unutmaya yüz tuttuğumuz Majistralle ilgili hem bilgilerimizi tazelemek hemde farkındalık yaratma adına böyle bir etkinlik düzenledik. Uzman Eczacımız Ahmet Nezihi Pekcan’a ve katılım gösterdiğiniz için hepinize teşekkür ediyorum.” dedi.

MAJİSTRALİ YAYMA AMACINDAYIZ

85 yaşındaki Ecz. Türkay Tuğrul’un yıllar önce yaptığı Majistral çalışmaları anlatmasının ardından seminer veren Ankara Lokman Hekim Üniversitesi’nde misafir Öğretim Görevlisi Uzm. Ecz. Ahmet Nezihi Pekcan, “Eczacıyı eczacı yapan, ilacı yapma sanatını geliştirmek, ilaç yapma kalitesini arttırmak ve bunu yaygınlaştırma amacındayız. İnsanların yaşına uygun, kronik hastalığına yönelik kişiye özel yapılan ilaçlara Majistral dendiğini biliyoruz. Mesleğimiz çok hızlı evriliyor. Sanat, Bilim ve Teknoloji: Majistral. Sanat, bilim ve teknolojiyi birleştirerek sanatlarını icra eden yani ilaç üreten eczacılar doğal, fiziksel ve tıbbi alanda eğitimli eşsiz profesyonellerdir. Sanatlarını icra ederken günlük pratiğinde tek bir hatanın potansiyel olarak hasta zararına ve hatta ölüme neden olacağını biliyorlar. Artık tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de; hastalıkların tedavisinde majistral formülasyonların geliştirilmesi ve standartlarının yükseltilmesinde tedavi sanatının ustaları olan eczacıların hekimler ile iletişimleri önem taşımaktadır. Hekimin formülünü yazarak, eczacının da mesleki bilgisini kullanarak laboratuvarlarda ürettikleri preparatlara ‘majistral’ ürünler denir. Aynı etken madde, değişik formüllerle kullanılabilir. Majistral ilaç hazırlanmasında hekim çalışılmalıdır.” dedi.

Uzm. Ecz. Pekcan, hekimlerin yazdığı formüller hakkında örnekler vererek uygulama yöntemlerini anlattı.

Katılımcı eczacıların merak ettiği soruların yanıt bulmasının ardından ADEO Başkanı Ecz. Özkan, Uzm. Ecz. Pekcan ve Ecz. Tuğrul’a teşekkür ederek plaket verdi.

About Author

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir