Mavi Haber Adana

banner

Doğan: Üretim maliyeti karşılamıyor

Doğan: Üretim maliyeti karşılamıyor
36
03 Mayıs 2019 - 10:14

TMMOB Ziraat Mühendisleri Odası Adana Şube Başkanı Abdullah Doğan, açıklanan buğday taban fiyatının üreticinin maliyetini dahi karşılamaktan uzak olduğunu söyledi.

İklim koşullarından dolayı buğday hasadının ilk olarak Mayıs sonunda Çukurova’da başladığını belirten Doğan, buğday hasadına başlamadan alım fiyatlarının açıklanmasının önem arz ettiğini, Toprak Mahsulleri Ofisi alım fiyatlarının tüccar alım fiyatlarında belirleyici olacağını ifade etti.

Ton başına sert ekmeklik buğdayın 1350 TL, diğer ekmeklik buğdayların 1275 TL, düşük vasıflı ekmeklik buğdayların 1125 TL olarak açıklandığını kaydeden Doğan, “TMMOB Ziraat Mühendisleri Odası Adana Şubemizin Tarla Bitkileri Komisyonu’nun çiftçi bazında yapmış olduğu çalışma sonucunda 2019 yılı buğday maliyetinin 1500 TL/Ton olduğu tespit etmiştir. Bu bedel sadece üretim için harcanan paradır. Bu maliyet bedeline yüzde 20 üretici karı eklendiğinde buğday fiyatının karlılık ve sürdürülebilir bir üretim için 1800TL/Ton olması gerekmektedir. Gübre, mazot, tohum, ilaç ve diğer girdilerdeki bir yıllık fiyat artışının ortalama yüzde 50’nin üzerinde olduğu dikkate alındığında, açıklanan alım fiyatı üretimin devam etmesini sağlayacak bir fiyat değildir.”

ÜRE YÜZDE 54 ARTTI

Geçen yılın aynı döneminde üre gübresinin fiyatı 1300TL/Ton iken bu sene yüzde 54 artışla 2000 TL/Ton olduğuna dikkat çeken Doğan, 1 ton buğday karşılığında 807 Kg üre satın alabilen üreticinin bu sene açıklanan fiyatla 1 ton buğdayla 675 Kg üre satın alabileceğini belirterek açıklamasını şöyle sürdürdü:

“Odamız tarafından geçen yıl için tespit edilen fiyat 1390 TL/Ton dur ve daha sonra yapılan ithalatın 1500TL/Ton olarak gerçekleştiği bilinmektedir. Tarım üreticileri buğdayın, sonraki tarımsal faaliyetlere finans oluşturması ve stratejik önemi açısından buğday üretiminden para kazanmak zorundadırlar. Aksi durumda üreticiler kırsalı terk edip kentlerin varoşu olmaya, vasıfsız işçi kitleleri oluşturmaya devam edeceklerdir. Topraklar üretim dışı kalırken tarımsal üretim düşmekte tarım ürünleri ve gıdada ithalat dışarıya bağımlılık artarken yabancı ülkelerin çiftçileri desteklenmektedir.

Tarım ve çiftçinin piyasanın acımasız koşullarına terk edildiği bilinmektedir. Siyasi iradeyi tarıma ve çiftçiye sahip çıkmaya davet ediyoruz. Maliyetler düşürülmedikçe çiftçi desteklenmedikçe açıklanan bu fiyatlarla üretime devam etmesi mümkün değildir.”

 

banner
POPÜLER FOTO GALERİLER

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.