05/12/2023

Mavi Haber Adana

Mavi Haber Adana

KÖSE: KORUMA TEDAVİDEN ÖNEMLİ VE ÖNCELİKLİDİR

Adana Veteriner Hekimler Odası Başkanı Nihat Köse, 27 Nisan’da kutlanan Dünya Veteriner Hekimler Günü’nün bu yıl temasının ‘Aşılamanın Önemi’ olarak belirlendiğini söyledi.

Köse, Dünya Veteriner Hekimleri Birliği (WVA) ve Dünya Hayvan Sağlığı Örgütünün (OIE) girişimleri ile kutlanan Dünya Veteriner Hekimler Günü’nün amacının, tüm dünyadaki veteriner hekimlik organizasyonları arasındaki işbirliği ve etkileşimi güçlendirmek, veteriner hekimlerin; insanlığın, hayvanların ve diğer tüm canlıların hayatını korumaya yönelik çalışmalarını vurgulamak olduğunu belirtti.

Veteriner Hekimler Günü nedeniyle Atatürk Parkı’nda basın açıklaması yapan veteriner hekimlere CHP Adana Milletvekili Ayhan Barut, Büyükşehir Belediyesini temsilen Dr. Levent Güngör, Karataş İlçe Belediye Başkanı Necip Topuz,  Kimsesiz Hayvanları ve Doğayı Koruma Derneği adına Metin Yıldırım, Hayvanların Yaşam Hakları Konfederasyonu adına Nesrin Çıtırık katılarak destek verdiler.

Bu yıl kutlanan Dünya Veteriner Hekimler Günü’nün temasının Aşılamanın Önemi’ olarak belirlendiğine dikkat çeken Köse şöyle konuştu:

“Aşılama; koruyucu veteriner hekimlik, hayvan sağlığı ve refahının arttırılması, insanların hayvanlardan geçen hastalıklara (zoonotik) maruz kalma riskinin azaltılması bakımından vazgeçilmez bir araçtır. Aşılama yapılmaması durumunda karşılaşılan riskler hayvanlar için ölümcül olabilmektedir. Bunun yanı sıra, gelişmekte olan ve hastalık görülen ülkelerde kırsalda yaşayan hayvan yetiştiricilerinin gelirleri de aşılama yapılmadığında önemli ölçüde düşmektedir. Geniş çaplı uygulanan etkili aşılama programları, hayvanların hastalanmasını engelleyerek antibiyotiğe duyulan ihtiyacı azaltacak ve böylece küresel bir sorun olan antibiyotik direncinin oluşma riskini de azaltmaya yardımcı olacaktır.”

Veteriner hekimlerin saygın bir kurumsal yapının mensubu olduklarının unutulmaması gerektiğini belirten Köse sözlerini şöyle sürdürdü:

“Acılarını dilleriyle değil ancak sesleri ve bakışlarıyla anlatabilen hayvanların dertlerini dindiren, sağlıklı hayvan, sağlıklı gıda ve neticede sağlıklı nesillerin yetişmesine öncü olan, Hayvan sağlığı, gıda güvenliği, hayvansal üretim, hayvan refahı, biyoteknoloji, biyogüvenlik, çevre sağlığı ve veteriner halk sağlığı ile üretimden tüketime, kadar olan gıda kontrolünün bütün halkalarında var olan veteriner hekimlerin saygın bir kurumsal yapının mensubu olduklarını bir kez daha vurgulamak isteriz. Adana Veteriner Hekimler Odası olarak bu özel günün;

Veteriner hekimlik eğitim-öğretimine, uzmanlık, istihdam, özlük hakları, mevzuat, mesleki uygulamalar, kamuda örgütlenme, iş sağlığı ve şiddet görme gibi pek çok konudaki kronikleşmiş sorunların giderilerek, hak ettiği statüye yükseltilmiş bir veteriner hekimliğe ve can çekişen ülke hayvancılığımıza katkısı olmasını dileriz.”

About Author

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir